Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Bebek Odası Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Bebek odası olmazsa olmaz…  Bebeğin güneş görebilen ve havalandırılan bir odaya sahip olması tercih edilmelidir.


Boya düşünülüyorsa bebek odalarına özel kokusuz ve toksin içermeyen su bazlı boyalar kullanılmalıdır. Boya üzerine bordür veya sevimli çıkartmalar yapıştırmak duvarlara renk ve neşe verir, bebeğinizin hayal dünyasını zenginleştirir… Bu işlemlerden sonra odayı uzun uzun havalandırın.
Oda zemini parke ise öyle kalmalıdır. Halı yumuşak ve sıcak bir görüntü verir ancak alerjik etkenlerin oluşmasına yok açar, çok da hijyenik olmaz ve temizlemesi de zordur… Ahşap zemin aslında daha sıcak görünümlü, temizliği kolay, kir tutmaz. Ayrıca emekleyen çocukların dizlerini halı dibi tahriş etmez.
Oda aydınlatması , başlarda küçük ve sevimli bir abajur ya da uyku lambası da geceleri odayı az aydınlatmak istediğiniz zamanlarda kullanışlı olabilir. Işığı ayarlanabilen bir düğme konmalıdır.
Mobilya ,oldukça önemli çünkü doğru tercihler hem bebeğinizin sağlığı ve güvenliği için çok önemli. En önemli parça bebeğin karyolasıdır.  Artık büyüyebilen karyolalar kullanılıyor.Bebeğin dolabı onun minik giysi ve eşyalarına göre olmalı. Tabi gelecek hediyeleri ve uzun süre kullanırım diyorsanız. 3 hatta 4 kapılı bile seçebilirsiniz. Bol çekmeceli bir şifonyer de oldukça kullanışlı olur. Çekmecelerini eşyaları için üst kısmını da kremler, oyuncaklar gibi eşyaları koymak ya da alt değiştirme amaçlı kullanılabilir…
Ayrıca çocukların zevkleri ve bakış açıları sıklıkla değiştiği için mobilyaları seçerken çok marjinal olmamasına ve zaman içinde farklılaştırılarak kullanılabilecek eşyalar olmasına özen gösterin. 

Beşik ilk aylarda bebekleri kendi odamızda yatırmak isteriz. Sık sık emzirmek için uyanacağımızdan bizim odamızda olması büyük kolaylık olur. Beşikler en fazla 6 ay kullanılabilir, çünkü bebek dönmeye ve kalkmaya başladıktan sonra derinlikleri fazla olmadığı için tehlikeli olmaya başlar. Sonrasında evde gereksiz bir yer kaplar, siz de birisine vermeye çalışırsınız. Eğer bir yakınınızdan beşik bulabilirseniz hem ekonomik bir çözüm olur hem de işiniz bittiğinde ne yapacağınızla ilgili sıkıntı ortadan kalkar, geri iade edersiniz.
Emzirme Koltuğu bebek odasında yeriniz müsaitse bir adet koltuk koyabilirsiniz. Bebeği emzirirken başka odalara gitmenize gerek kalmaz. 
Perde içeri güneş girmesini engellemeyen, tül ağırlıklı bir model daha uygun olur. Uyku setine takım olarak satılan modeller var. Ayrıca uygun bir modeli siz herhangi bir perdecide diktirebilirsiniz. Hazırda düz bir tülünüz varsa üstüne çiçek, böcek vs. motiflerinde süsler ekleyerek de değerlendirebilirsiniz.
Halı illaki alacağım diyorsanız. Kolay temizlenebilen,  anti bakteriyel ve anti alerjik modellerden tercih edilmeli. 
Dönence karyolanın parmaklıklarına asacağınız, canlı kontrast renklerde müzikli, ışıklı bir dönence bebeğin dikkat toplama, takip etme, uzanma, tutma yeteneklerini geliştireceği için mutlaka alınmalıdır. 
Oyuncak sepeti/sandığı acil bir ihtiyaç değil. İleride de alabilirsiniz.
Oda Termometresi, nemölçer 
Zevkinize göre alabileceğiniz daha bir çok şey,
resim çerçeveleri, 
sepetler,
dekoratif objeler, 
Bebeğinizin ilk fotoğraf albümü, 
anı defteri...      
Hastane odasını süslemek için çeşit çeşit süsler(bunları daha sonra odasında da kullanabilirsiniz)

·    Telsiz- Bebefon (Philips Avent)
·    Oyuncaklar, çıngıraklar tabi ki yaş gruplarına göre 
·    Oyun Halısı
·    Hikaye ve masal kitapları
·    Bebek müzik ve ninni CD’leri1 yorum:

  1. Çok faydalı bilgiler sunmuşsunuz. Özellikle bebeğinize doğduğundan itibaren güzel enstrümantal müzikler dinletin çok faydalı olduğuna inanıyorum. Bilgiler için teşekkürler.

    YanıtlaSil