Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

İzmir'de Çocuklarla Gezmeye Nereye Gidebiliriz?

Hancı Eğlence Merkezi (Kaynaklar - BUCA)


İzmirliler için hafta sonu gidebilecekleri ve dolu dolu bir gün geçirebileceğiniz dolu dolu bir mekan...
Hancı Aile Eğlence Merkezi tam da adından anlaşıldığı gibi ailece vakit geçirilebilecek nezih bir yer. Şehir merkezinden çok uzak olmamasına rağmen temiz havası ve sakinliği ile huzur veren dev bir mekan.... 


Çocuklar İçin..?
Atlar dışında çocukların ilgisini çeken bir diğer bölüm de oyun alanı. Çocuk parkının bulunduğu kısımda çocuklarınızı görevli abla ya da abilerine emanet edip o oynarken
siz biraz dinlenebilirsiniz. Güvenlik konusunda ise içiniz rahat olsun siz gelip alıncaya kadar çocuğun oradan çıkmasına izin vermiyorlar ya da başka birinin almasına. Çocuk durmaz
çıkmak için tutturursa elinden tutup ailesini bulup teslim ediyoruz.
Pony Club
Bu merkezde çocuklara, dört yaşından itibaren, at ile ilk tanışma,nazarî ve pratik davranış biçimleri ve ilk ata biniş temel kuralları öğretilmektedir. Çocuklar, daha küçük yaşlarda bir başka canlı ile uyum, onu sevme, ona yaklaşabilme his ve cesareti kazanmaktadırlar. Sportif tarafı yanısıra, özellikle psikolojik önemi olan bir çalışmadır. Çocuklar ileriki safhalarda çeşitli at oyunları oynayabilecek, küçük yarışmalar yapabilecek seviyeye gelmektedirler. Böylece onlardaki sportif ahlak, beceri, sevgi, zeka ve özgüven duyguları, mücadele ve rekabet yeteneklerinin daha küçük yaşlarda ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır.
Diğer hizmetler,düğün salonları, go-kart pistleri ,kendin pişir kendin ye alanları


www.hancieglencemerkezi.com


TAY PARK (Mavişehir-KARŞIYAKA)


Farklı bir anlayışla hazırlanan Tay park, hayvan sevgisi ve çevre bilincinin oluşturulması düşünülerek hayata geçirildi.. Çocuklar ve yetişkinler Pazartesi hariç haftanın 6 günü buraya gelerek hem güzel vakit geçiriyorlar hem de şehrin ortasında doğa ile buluşma imkanı yakalıyorlar. Alan içerisinde kurulan kafeteryada ebeveynler yemek yerken yada çaylarını yudumlarken, çocuklar özel görevlilerin kontrolünde boyları 90 cm ile 130 cm arasında değişen minik atlara biniyor,  evcil hayvanları sevebiliyor. Park içerisine ayrıca donanımlı bir Veteriner Kliniği de  bulunuyor. Burada da  başta sokak hayvanlarının kısırlaştırılması, aşılanması ve tedavi edilmesi olmak üzere hayvanlara her türlü hizmet sunuluyor.


 At binme seansları ise Pazartesi hariç  diğer günler 08.00- 12.00 ve 13.00- 17.00  saatleri arasında gerçekleştiriliyor.

Tay Park’a giriş ücretsiz olup, sadece at binme ve  gezdirme etkinliklerinden uygun ücret alınıyor.


http://www.karsiyaka.bel.tr/taypark.php

BORNOVA AŞIK VEYSEL REKREASYON ALANI VE BUZ PİSTİ (BORNOVA)Bornova 231 dönüm alanda yer alan Aşık Veysel Rekreasyon Alanında;
12 bin metrekare alanlı olimpik buz pateni ve buz hokeyi salonu tribünleri,  5 bin kişilik  amfitiyatrosu, yürüyüş yolları, basketbol ve voleybol sahaları, tenis kortları, mini futbol sahaları, 2 kafeterya ve dinlenme alanları bulunuyor. Alanda, 641 araçlık otopark alanı oluşturuldu.

Büyükşehir Belediyesi Meclis kararına doğrultusunda, buz sporlarına meraklı pateni olan öğrenciler,  3 TL ücret karşılığında 45 dakika buz pateni yapabiliyor. Kendine ait pateni olmayan öğrenciler ise salondan 5 TL  ödeyerek yararlanabiliyor. Buz pateni programı hakkında  aşağıda belirten linkten bilgi edinebilir.
13 yaşından küçükler ebeveynlerinin izni olmadan piste giremez  http://www.izmir.bel.tr/Menu.asp?menuID=2035&MenuName=Bornova%20A%FE%FDk%20Veysel%20Rekreasyon%20Alan%FD%20ve%20Buz%20Pisti

SEYİRTEPE (BAYRAKLI)

Çam ağaçlarının arasından kıvrılan bir yolla ulaşılan Seyirtepe, yolculuğun sonunda eşsiz bir manzara ile sizleri ödüllendiriyor.Ancak Seyirtepe'de bulabilecekleriniz manzarayla sınırlı değil.İzmir'i keyifle seyrederken eşsiz kalitede ve lezzetli yemekler yiyebileceğiniz restaurantlar ,sıcak çayınızı yudumlayabileceğiniz cafeler,çocuklarınızı güvenle emanet edebileceğiniz oyun alanları da Seyirtepe'nin sunduğu imkanlar arasında.


http://www.izmirseyirtepe.com/

KUŞADASI DEĞİRMEN TESİSLERİ (KUŞADASI/ AYDIN)
Kuşadası-Davutlar yolu üzerine bulunan Değirmen Tesisleri farklı tercihleri doyuran değişik 

mekân ve fırsatlar sunuyor. Çiftlikte üretilen organik ürünleri burada bulabilir, çiftliğe ait 

meyve bahçeleriyle çevrili iç bahçede dolaşırken pek çok hoş sürprizle karşılaşabilirsiniz. 

Çiftlikte bitkisel ve hayvansal birçok ürünün yanı sıra şaraplar, zeytinyağları, turşular, 

reçeller, pekmezler, organik ürünler ve meyve kuruları gibi ürünleri de bulmak mümkün. 

Çocuklarınızla beraber bütün bir gününüzü geçirebileceğiniz devasa bir çiftlik.

http://www.degirmenltd.com/

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesiİzmir'de, 1860 yılından günümüze kadar uzanan oyuncakların yer aldığı 'Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi' Varyant'taki tarihi binada yer alıyor.Yalnızca pazartesi günleri kapalı olan Oyun ve Oyuncak Müzesi’ne giriş üç yaş altına ücretsiz, üç yaş üstündeki çocuklara 2 TL olup yetişkinlerin müzeye giriş ücreti ise 5 TL


Kazak Vadisi Kımız Çiftliği (Kemalpaşa-İzmir)

OTAĞ: Çiftlikte, turistik amaçlı ve sabit olarak düşünüldüğü için betonarme inşa edilen bir 

“otağ” da bulunmaktadır. (Otağ Orijinalinde kıl ya da keçe çadırdır). Tamamen Kazakistan 

Türkleri’nin yerel özelliklerine göre düzenlenmiş Otağın içinde. Kazak kıyafetleri içindeki 

personel tarafından, yöresel el sanatı ürünlerinin tanıtımı ve satışı yapılmaktadır. 
  
  ORTA ASYA LOKANTASI: Geleneksel Orta Asya mutfağı yemeklerinin servis edildiği bu 

lokantada; Kazak, Özbek ve Kırgız Türkleri mutfağından seçme yemekler bulmak 

mümkündür. Bunlar arasında en önemlileri; Özbek pilavı, bavursak, kaz sucuğu, dana etli 

sebze, kavurdak, şaşlık, buharda pişmiş mantı, kömürde tavuk budu, çiğ börek, kespe köje 

çorbasıdır.Çiftlikte; özel olarak beslenen koyun ve keçilerin sütünden üretilen leziz yoğurt ve 

peynirler de alıcıları için satışa sunulmaktadır.
    ATLAR: Orta Asya Türk kültürü içinde en baskın motif olan atlar, Kazak Vadisi’nin olmazsa olmazlarındandır. Çiftlikte, sadece Orta Asya atları değil, Avusturya orijinli Haiflinger cinsi oldukça uysal ve bol süt veren safkan kısraklar da yetiştirilmektedir. Kımız Çiftliği’ne giden yola saptığınızda, solda havalı yeleleriyle atları görebilirsiniz. Burada, sakin huylu olmalarıyla ünlü ve binek olarak yetiştirilen Haflinger tayları var.  Kımız Çiftliği’nin ziyaretçileri, ücreti karşılığı, isterlerse at binebilme imkanına da sahip oluyorlar. Manejde binilebildiği gibi, geniş çiftlik arazisinde ve ormanda da rehber eşliğinde ata binilebilmektedir.
    
At binmekten ürken ziyaretçiler ise; binlerce gelincik, papatya ve çeşitli çiçeklerle, yemyeşil çim ve ağaçlarla bezeli orman içerisinde, doğa yürüyüşleri yapabilmektedirler.
  
    KIMIZ ÜRETME ÜNİTESİ
: Bu Orta Asya köşesinin tartışmasız en orijinal figürü, çiftliğe adını da veren, Türklerin en eski milli içkisi at sütünden yapılan “kımız”dır. Kımız, sulu ayran kıvamında, mayalı ve hafif alkollü bir içki olup, tadı Kafkas Türkleri’nin mucizevi bir diğer içeceği kefiri andırır. Kımızın, sağlığa faydalı yönleri, bilimsel yayınlara geçmiş. En iyi kımız, en az iki defa yavrulamış kısrağın sütünden elde edilebiliyor. Kazak Vadisi-Kımız Çiftliği’nde bulunan Alaş Kımız Üretme Ünitesi, Türkiye’nin ilk ve tek kımız imalatı yapan birimidir.
    
Bu çiftlikte üretilmekte olan kımız; istek üzerine 200cc cam şişelerde veya yarım litrelik plastik şişelerde özel ambalajında, en az 4 litre olarak kargo ile gönderilmektedir.
    Kemalpaşa’daki Alaş Kımız Çiftliği, kış sezonunda sadece hafta sonları açık. Nisan ayından Ekim’e kadar ise her gün açıktır.
Adres: Çiftlik: Alaş Kımız Çiftliği Kazak Vadisi Çinliköy - Kemalpaşa /İzmir


2 yorum: