Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

İzmir'in Kızlarağası Hanı


               Kızlarağası hanı ve Hisar önüne gittiğiniz zaman bütün bir gün hoşça vakit geçirirsiniz... Hanın kapısından girdiğinizde kapalı çarşıyı aratmayan bir hava karşılar sizi... Eğer alışveriş yapmayı seviyorsanız, Türk kahvesini yudumlarken sevdiğiniz bir arkadaşınızla uzun uzun sohbet etmeyi seviyorsanız  hanın avlusunda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız... Karnınız acıktığında Hisarönü'ne çıkıp uzun yıllardır hizmet veren söğüş, kömürde döner, kumpir yada balık lokantaları bulunuyor.  Tabi Hisarönü'nü saran mis gibi dibek kahvesi kokusunu da unutmamak lazım...
İzmir'in en büyük camisi olan Hisar Camisi'nin yanındaki han , Cevahir Bedesteni, Bakır Bedesteni, Çuha Bedesteni ve diğer koridorlarla yüzyıllar öncesinin havasına sokuyor..

Bir zamanlar kervanların konakladığı hanın ilk katında bugün, zümrüt, yakut, pırlanta işlemeli yüzükler, kolyeler, bileklikler, gümüş eşyalar, değersiz ama renkleriyle göz alan boncuklar, çini tabaklar, yöresel bebekler, porselen, gümüş ya da altın kaplama fincanlar, saatler, müzik aletleri, bakır cezveler, el yapımı tavla, satranç takımları, otantik kıyafetler, nargileler, kilimler, halılar, çeşit çeşit ev aksesuarları, İzmir'in simgesi saat kulesinin boy boy heykelcikleri, fesler ve tarihi kostümler, 250 yılın izlerini taşıyan, ışıl ışıl bir atmosferde satışa sunuluyor.
Bir zamanlar limanda ticaret yapanların ve yolcuların uğrak mekanı olan handa, bugün de değerli taşlardan, tarihi kilimlere yüzlerce çeşit ürün satılıyor, avlusunda çay,kumda kahve, nargile keyfi yapılıyor.

Hanın yapısı ve tarihi

Kızlarağası Hacı Beşir Ağa'nın yaptırdığı hanın inşa kitabesindeki tarihe göre 1744'te bina 


edildiği anlaşılıyor. Han, çarşılı ve avlulu hanlar düzeninde olduğu için diğer Osmanlı 

hanlarına benzetiliyor. Üst katta avluya bakan, 5 sütunlu, 6 sıra kemerli, yegâne revakı ve 

cephesindeki bindirme konsollar üzerindeki çıkma cumbalı şahnişinleri sebebiyle Osmanlı 

han mimarisi arasında gösteriliyor. Kızlarağası Hanı, kareyeyakın dikdörtgen planlı, 2 katlı, 

kuzey bölümdeki bedestenleri tek katlı, yaklaşık 600 metre karelik büyük avlusu olan 

yapıdan oluşuyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme