Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Deniz Börülcesi Mezesi                    Bir süredir deniz börülcelerini pazarda görüyorum. Alıp salatasını yapmak için henüz fırsat bulabildim ...  Çok basit hem de mineral yönünden çok zengin . . .


Hazırlanışı

Deniz börülcelerini bol suda haşladıktan sonra süzgüye alın. Aşağıdaki resimdeki gibi içindeki kılçıkları sıyırın. Kök kısmından tuttuğunuz zaman çok kolay sıyırabilirsiniz. İsterseniz sarımsaklı yoğurtlu isterseniz zeytinyağı ve limon ekleyerek ikram edebilirsiniz. İkisi de çok lezzetli. 
Deniz Börülcesi Hakkında Genel Bilgiler
Deniz Börülcesi ıspanakgiller familyasına ait bir bitkidir. Denize kıyısı olan bölgeler onun yetiştiği yerlerdir. Denizin Gel- Git yapmasıyla su çekilir ve bu çekilen alanlarda Deniz börülcesi yetişmektedir. Kendi bünyesinde bulunan tuz ve de ekşilik ile çok leziz bir bitkidir Deniz Börülcesi. Bahar aylarında özellikle tüketilmelidir. Sebebine gelince, Sonbahar ayında denizdeki tuzu daha çok kendi bünyesinde topladığından dolayı yemek daha zor olmaktadır. Gökova’ da fazla miktarda yetişmekte olan Deniz börülcesi, bu bölgenin dışında Tuz gölü çevresinde, Aksaray da, Ereğli de, Burdur da ve de Tarsus kıyısında da yetişir. 

Deniz Börülcesi Yararları (Faydaları) 


  • Deniz Börülcesi denizdeki bütün mineralleri kendi bünyesi içinde barındırması sebebiyle çok yararlıdır. İçerisindeki mineraller ise, Sodyum, potasyum, magnezyum, iyot, kükürt, kalsiyum, fosfor, demir, çinko, magnezyum ve de bakır.
  • İyot eksikliği sebebiyle Guatr rahatsızlığı olan kişilere, İyotça zengin topraklarda yetişen Deniz Börülcesi çok faydalıdır.
  • idrar söktürme açısından da faydalı olan Deniz Börülcesi bununla birlikte antioksidan olmaktadır.
  • Vücudunuza güç ve de zinde kalma gücü veren Deniz Börülcesi’ nin besin değerleri çok fazladır.
 
Deniz Börülcesinin Zararları
Deniz Börülcesi’ nin içerisinde tuz olmasından dolayı tansiyonu yüksek olan kişilerin dikkatli tüketmesi gereken bir besindir.

http://www.saglik.im/deniz-borulcesi/Hiç yorum yok:

Yorum Gönder