Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Hünkar Beğendi

 
Geçtiğimiz günlerde ilk defa Vahe'nin Sofrası programını izledim. Aydın'da bir restorandaydı. Çöp şiş ve hünkar beğendi yaptılar. Uzun zamandır isminden dolayı yapmak istediğim bir yemek... malum hünkar beğenmiş mutlaka güzeldir. Ha bu konuyu da araştırdım. Aşağıya onu da ekledim merak edenlere dipnot olsun... :)
 
Malzemeler
500 gr kuşbaşı dana eti
1 adet kuru soğan
3 adet topan patlıcan
2 yemek kaşığı tereyağı çok yığma olmasın
3 yemek kaşığı un
Yeteri kadar süt
tuz
zeytinyağı
karabiber
kekik
 
Hazırlanışı
Patlıcanları közleyip doğrayın. Tereyağında unu hafif pempeleşene kadar kavurun. Sütü yavaş yavaş ekleyin çırpıcı yardımı ile karıştırın. Koyulaşana kadar kaynatın. Bir tutam tuz  ekleyip ocağın altını kapatın. Doğradığınız patlıcanı hazırladığınız sosun içine ekleyip karıştırın. Fakat patlıcanın büyüklüğüne göre fazla gelebilir. Fazla gelirse salata da yapabilirsiniz. Kuşbaşı doğranmış eti 1 bardak su  ile pişirin suyu azaldığında küp küp doğranmış soğanları , tuz, karabiber ve kekiği ekleyip pişirmeye devam edin. Patlıcanlı karışımı yani beğendiyi servis tabağına alın üstüne pişirdiğiniz eti ekleyip sıcak servis edin. Eti isterseniz domatesli salçalı da yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
======
 
 
Adından da anlaşılacağı gibi, Hünkar Beğendi Osmanlı saray mutfağında ortaya konmuş bir yemektir. Özel bir biçimde hazırlanmış patlıcan püresi üzerine bildiğimiz taskebabı konularak sunulur. Hünkarın beğendiği bölüm patlıcan püresi olup, buna kısaca “Beğendi” de denir.
 
Hünkar Beğendi yemeğini hangi Hünkarın beğendiği sorusuna gelindiğinde, bu konuda iki söylenti olduğunu görüyoruz.

Bunlardan ilki şöyle : Saray mutfağının deneyimli aşçıları, hükümdarı memnun etmek için, yukarda da anlatıldığı gibi, gece gündüz çalışıp, değişik mutfak teknikleri ile yemekler yaparak haklı bir ün yapmışlardır. Yaptıkları yeni yemek buluşlarından biri de Hünkar Beğendidir. Yemeğin 1612 ile 1640 yılları arasında yapılarak, o yıllar arasında saltanat sürmüş olan Sultan 4. Murat Hanın beğenisine sunulduğu anlatılmaktadır. Saray mutfağına yemeği sultanın beğendiği haberi ulaştığında aşçıbaşı bu yemeğe “Hünkar Beğendi” adını vermiştir.
İkincisi daha yeni bir dönemde gelişmiştir. 19. Yüzyılda, 1869 yılında sarayı ziyaret eden misafirler için Sultan Abdülaziz özel bir davet vermeyi planlar. Bu davet, İstanbulu ziyaret eden Fransa imparatoru III. Napoléon’un eşi İmparatoriçe Eugénie onuruna verilecektir. Padişah çok özel yemekler hazırlanmasını ister. Ancak deneyimli saray aşçılarının bin bir özenle, büyük çabayla yaptıkları yemekleri beğenmez. Aşçılar en sonunda Sultanın beğendiği bir yemeği yapmayı başarırlar, Yeni yapılan bu yemeği Sultan Abdülaziz’in beğenmesi yüzünden de adını “Hünkar Beğendi” koyarlar.

http://www.yalcinguran.com/2011/02/hunkar-begendi-yemegini-acaba-hangi-hunkar-begenmistir/
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder