Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Sığacık Pazarı İzlenimleri ve İncir Reçeli TarifiSığacık pazarının methini uzun zamandır duyuyordum. Ama gitmek bir türlü nasip olmamıştı.  Oğlumun okul gezisi dönüşünde önce Teos’a sonra da pazara gittik. Gerçekten bunca zamandır gitmediğime pişman oldum. Yani hiçbir pazar yerine benzemiyor. Seferihisar’lı hanımların kendi el emeği yaptığı, çeşit çeşit börek ve baklavalar mı ararsınız, sarmalar mı yoksa mercimek köfteleri mi…. Ayrıca el işleri , yöresel ne ararsanız var… Mevsim itibarı ile de enginar, soğan erkeği,incir ve bol yeşillik pazarı süslüyordu. Ben bu pazara ba – yıl - dım . Ne görürsem almak istedim yani.... 


Teos civarında attım kendimi doğanın içine.. oğluşlarla beraber çiçek topladık. Gerçi Çağatay çiçekleri yemeyi tercih etti ama :)))
İzmir'den Lezzetler Oya Hanım'ın incir reçeli tarifiyle gaza gelip aldığım incirler 


:)))


2 demet aldık üstüne de 2 yumurta ooh değmeyin ziyafete...


Bu böreklerin yanında öylece geçip gitmek olmaz değil mi...
Yukarıda dediğim gibi Oya hanım'ın incir reçeli tarifini denemek istedim. Tarifin orjinali burada

Gerçekten çok zahmetli bir reçel . Lezzeti çok güzel... 

Malzemeler
* 110 tane yeşil erkek incir ( yaklaşık 1 kg)
* 2 kg toz şeker
* 2 lt su
* Yarım limon suyu
* 2-3 adet karanfil 

Hazırlanışı

İncirleri bol su ile yıkadıktan sonra yukarıdaki gibi sap kısmından keselim. Sonra kürdanla kestiğiniz yerden ve alt kısmından içine doğru delikler delin. Bol su dolu kabın içinde bir gece bekletin. 
Büyük bir tencerede suyu kaynatıp suda beklemiş incirleri içine atıp 8-10 dakika kadar karıştırarak kaynatın. Kevgirle kaynayan incirleri alıp soğuk suyun içine atın.  Sonra inciri parmak uçlarınızla yavaşça inciri patlatmadan sıkıp içindeki suyu çıkartın. Sonra tekrar su kaynatın ve bu yaptığınız işlemleri bir daha yapın.. Ve süzgüye alın..

Baştan söylemiştim zahmetli diyeee :)))) durun daha bitmedi... 


Su ve toz şekeri büyük bir tencereye alın ve 20 dakika kadar kaynatın sonra içine karanfilleri atın. Sonrasında buruşuk incirlerimizi de atalım. Yaklaşık 20 dakika kadar daha  incirlerimiz eski dolgun halini ve şerbette kıvamını alıncaya kadar kaynatalım. Daha sonra soğumak üzere ocaktan alın. Soğuyan incirleri kavanozlara alıp şerbeti de kavanozlara paylaştırın. Sonra buzdolabında saklayabilirsiniz. Daha önce de reçel deneyimim olmuştu ama incir reçeli en zoruydu. İzmirden Lezzetler Oya Hanım'a tarif için çok teşekkür ediyorum ...

Afiyetler olsun...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme